Demo v1.0

16 Temmuz 2024, Salı

Beta v1.0

Sample author name

Sample author description
Çeviriler

Uygarlığın Geleceği: Aklıselime Çağrı

Bugün barbarlığa doğru bir geri dönüşe tanık oluyoruz. Bu eğilim her ülkeyi etkiliyor. Yaşamın değeri tehlikededir.
Çeviriler

Popülizm ve Demokrasi

Halk her ne kadar içinde bastırılamaz bir anarşi taşısa da, kendini kamusal ya da ortak bir şey (komünizm) olarak yaratmak zorundadır.
Çeviriler

Komünistler ve Seçimler

Komünist Enternasyonal’in ve dünya devriminin fikirlerine ve gündemine sadık, etrafında işçi sınıfının yeni ama kesin siyasi ve idari teşkilatını oluşturabileceği güçlü ve sağlam bir çekirdek var mı?
Güncel

Anadolu İrfanının Hülasası: Sokak Köpeklerine Uyku, Sığınmacılara Pogrom

Anadolu irfanı uzunca zamandır hepimizin karşısına dikilen bir taşra esnafı gibi hayatlarımız üzerinde karar verme hakkı olduğunu dikte ediyor ve bu dikteyi hoşgörü ambalajına sarıp sunuyor bizlere.
Çeviriler

“İstanbul Erguvandır”: Kentsel Ekoeleştiri ve İstanbul Romanları

Kentsel Ekoeleştiri nedir? Edebiyat ve çevre arasındaki ilişkiyi inceleyen disiplinlerarası yaklaşımlara dayanan bir alan olan ekoeleştiri, ekosistemin ayrılmaz bir parçası olan kentsel peyzajların önemine de odaklanmaktadır. Kent deneyiminin ve kentsel mekânların ekoeleştirel uygulamaya dâhil edilmesi, ekoeleştirinin daha geniş bir tanımının yapılmasını ve kapsamının genişletilerek sosyokültürel ve politik kaygılara açılmasını sağlamıştır. “Kentsel ekolojiyle ilgilenen kültürel eleştiri” (Bennet 296) olarak tanımlanan bu ekoeleştiri dalı, kentsel ekoeleştiri olarak adlandırılır. Bu ekoeleştiri türü, kent sakinlerinin deneyimlerini ve kent içerisinde “kentleşmiş doğa” olarak adlandırabileceğimiz şeyle sorunsallaştırılmış ilişkilerini ele alan edebi metinleri araştırır. Kentsel ekoeleştirinin, kentsel ekolojinin içgörülerinden yararlandığını belirtmek gerekir. Kentsel ekoloji, kenti kültürel ve doğal...
Sanat

Kübra’nın Filmini Nasıl, Neden Yapamadılar? Bir Ulusal Kriz Semptomu

Filme o kadar apaçık ve apaçık olduğu için de anlaşılmaz olan göndermeler daha doğrusu imalar serpiştirilmiş ki insan bunun yapılmış olacağına inanamıyor.